KULTURA I SZTUKA

W ZESPOLE SZKÓŁ IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA


Wygrana uczniów w konkursie na etiudę inspirowaną twórczością Henryka Sienkiewicza

 

W sobotę, 10 grudnia, o godz. 11.00 w Kinie Studyjnym Awangarda 2 w Olsztynie odbyła się gala konkursu dla młodzieży na etiudę filmową inspirowaną postacią i twórczością Henryka Sienkiewicza. Wydarzenie było uroczystym podsumowaniem Roku Sienkiewiczowskiego organizowanego przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Uczniowie naszej szkoły Karol Suszyński (kl. 2d) oraz Adrian Olejnik (kl.  2a) otrzymali Nagrodę Główną „za wartości poznawcze, kreacje aktorskie oraz wkład pracy w uprzystępnienie wiedzy o mniej znanych tekstach Henryka Sienkiewicza oraz ich autorze.” Jury przyznało także dodatkową nagrodę, specjalne wyróżnienie dla Adriana Olejnika – odtwórcy roli Henryka Sienkiewicza za grę aktorską. Nagrania odbywały się w szkolnej bibliotece oraz w Izbie Tradycji pod kierunkiem p. Moniki Nather i Aleksandry Dreszler. Uczestnicy oraz laureaci konkursu mogli zobaczyć nagrodzone filmy na dużym ekranie w sali kinowej. Zapraszamy do obejrzenia propozycji filmowej uczniów Norwida. Uczniów di do konkursu przygotowała P. Monika Nather.

 

KONKURS OJCZYZNY POLSZCZYZNY

pod patronatem prof. Jana Miodka

 

           Licealiści z naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Ojczyzny Polszczyzny, nad którym honorowy patronat sprawuje  prof. Jan Miodek. W etapie okręgowym, określanym mianem Małego Finału wzięli udział zwycięzcy eliminacji szkolnych:

  • Katarzyna Dembińska z kl. 1b, którą przygotowywała p. Beata Zielińska ,
  • Magdalena Sarnowska i Piotr Żuchowski z kl. 2b, którzy pracowali pod okiem p. Tadeusza Banowskiego,
  • Dominika Kitowska i Iga Wądołowska z kl. 3b - przygotowywane pod kierunkiem p. Elżbiety Szcześniak.

          Uczniowie wykonywali pisemne zadania zamknięte i otwarte, po czym wygłaszali przed publicznością interpretacje i analizy losowo wybranych wierszy poetów współczesnych. Wszyscy nasi uczestnicy nieźle poradzili sobie z zadaniami, a III miejsce jury przyznało uczennicy klasy 2b, Magdalenie Sarnowskiej.

Magdzie oraz pozostałym uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za trud włożony w przygotowanie. Koordynatorem Konkursu był Tadeusz Banowski.

 

******************************************************************************************

 

Konkurs literacki

zorganizowanym w ramach XV Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny

 

Sukcesem zakończył się udział uczennic nowomiejskiego liceum w wojewódzkim konkursie literackim zorganizowanym w ramach XV Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. Organizatorami  konkursu byli: Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Olsztynie, Rada ds. Rodzin Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych. Tegoroczna, X edycja przebiegała pod hasłem: „Rodzina a przekaz wartości i tradycji”. W konkursie wzięło udział 228 uczestników, którzy nadesłali w sumie 251 prac. W czasie uroczystego podsumowania, które odbyło się 24 października w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, okazało się, że dwie uczennice kl. II a zdobyły nagrodę Marszałka – Katarzyna Patalon w kat.: listy, natomiast Karina Angowska w kat.: inne formy wypowiedzi. Kasia w swojej pracy zawarła rozważania na temat znaczenia szczerości oraz wzajemnego zaufania pomiędzy rodzicami i dziećmi. Poruszyła też problem odpowiedzialności za własne słowa i czyny. Przedstawiła również model wymarzonej rodziny. Wypowiedź Kariny przybrała formę kartki z pamiętnika, w którym opisała wartość rodziny wielopokoleniowej oraz podkreśliła szczególne znaczenie dziadków, którzy tworzą niepowtarzalną atmosferę, służą pomocą i są nieocenionym źródłem wiedzy o przodkach. Trzecią laureatką z „Norwida” jest  Magdalena Dudulska , uczennica  kl. III c, która otrzymała wyróżnienie za pracę na temat roli rodziców w kształtowaniu właściwych wzorców moralnych. W swoim eseju podkreśliła też wartość rodziny jako wspólnoty duchowej, którą łączy nie tylko światopogląd, ale też wspólnie spędzony czas. Dziewczyny, oprócz dyplomów, otrzymały wartościowe słowniki i albumy, a praca Kariny została wydrukowana w „Biuletynie Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko – Mazurskiego”.

Prace powstały pod kierunkiem polonistki, Beaty Zielińskiej.

Darmowa strona domowa na Beepworld
 
Za treść tej strony odpowiedzialny jest wyłącznie jej
autor. Osiągalny jest za pomocą tego Formularza!